Brug for hjælp ?
Ring til os på 70 60 55 01

Vortex Triumph HD 12x50

1.399,00 kr.
Udsolgt | Kontakt os for leveringstid
SKU
1039181

⇒ 12x50 kikkert med HD-optik og BaK-4 prismer

⇒ Vandtæt, dugfri og kun 473 gram

⇒ Livsvarig VIP-garanti fra Vortex

Gratis fragt Ved køb over 399,-
Hurtig levering Afsendes fra Danmark
Dansk webshop Lager og butik i Ringsted

Vortex Triumph HD 12x50

Vortex Triumph HD 12x50 er en kraftfuld håndkikkert med 12 gange forstørrelse og 50 mm objektiver. Den er bygget til brugere, der ønsker ekstra rækkevidde og god lysstyrke i skumringen – og som ikke vil gå på kompromis med robusthed og vejrbestandighed. Med en vægt på kun 473 gram er den lettere end mange sammenlignelige 50 mm kikkerter, og den livsvarige VIP-garanti fra Vortex giver tryghed i købet.

12x forstørrelse – hvad betyder det i praksis?

Med 12 gange forstørrelse bringer Triumph HD 12x50 objekterne markant tættere på end en standard 8x eller 10x kikkert. Det giver mulighed for at se fine detaljer i en fugls fjerdragt, aflæse nummerplader på afstand eller følge vildt i åbne landskaber. Synsfeltet er 91 meter pr. 1000 meter, svarende til 5,2 grader – det er snævrere end ved lavere forstørrelser, og det kræver lidt øvelse at finde og følge objekter hurtigt.

En udgangspupil på 4,2 mm er fuldt tilstrækkeligt til dagsbrug og fungerer fint i skumringen. De store 50 mm objektiver indsamler mere lys end 42 mm modeller, hvilket mærkes tydeligt i dårlige lysforhold. Nærfokus på 3 meter giver desuden mulighed for at observere insekter og planter på tæt hold.

Ved 12x forstørrelse kan selv små håndbevægelser ses i billedet. Til kortere observationer fungerer kikkerten fint håndholdt, men til længere sessioner anbefaler jeg at støtte den mod en fast overflade eller bruge en stativadapter – kikkerten er kompatibel med stativadapter, som dog ikke medfølger.

Optik og konstruktion

Optikken er udstyret med HD-glas og BaK-4 prismer med fuld multicoating på alle luftglasfladerne. Det giver god lysgennemgang, høj kontrast og naturlige farver. Øjenafstanden er 16 mm, og de twist-up øjestykker gør kikkerten velegnet til brillebrugere. Pupilafstanden kan justeres fra 56 til 75 mm, så den passer til de fleste ansigtsformer.

Konstruktionen er vandtæt via O-ringsforsegling og dugfri takket være nitrogenfyldning. Det betyder, at kikkerten tåler regn, fugt og temperaturskift uden at dugge indvendigt. Den gummiarmerede overflade giver et sikkert greb og beskytter mod stød. Dimensionerne er 175 x 135 mm, og vægten er 473 gram – bemærkelsesværdigt let for en 50 mm kikkert.

Hvem passer Triumph HD 12x50 bedst til?

Kikkerten egner sig bedst til brugere, der primært observerer på lange afstande i åbne landskaber – eksempelvis jægere, der holder udkig over marker og skovbryn, eller naturinteresserede der følger rovfugle og større pattedyr på afstand. Den store objektivdiameter gør den særligt velegnet til brug i skumringen, og den er da også det, mange kalder en skumringskikkert.

Til aktiv fuglekiggeri i tæt vegetation, hvor man hurtigt skal finde og følge fugle i bevægelse, vil mange foretrække en fuglekikkert med 8x eller 10x forstørrelse og et bredere synsfelt. Til den type brug er Triumph HD 12x50 ikke det oplagte valg – men til stationær observation og lange afstande er den til gengæld rigtig god.

Ønsker du at se vores øvrige Vortex kikkerter, finder du hele udvalget samlet. Har du brug for inspiration til valget, kan du også se vores anbefalede kikkerter.

Medfølgende tilbehør

  • GlassPak taske med elastisk kikkertrem
  • Neopren bærerem
  • Beskyttelsesdæksler til objektiver og øjestykker
  • Mikrofiberklud
  • Engelsk manual

Specifikationer

  • Forstørrelse: 12x
  • Objektivdiameter: 50 mm
  • Synsfelt: 91 m/1000 m (5,2°)
  • Udgangspupil: 4,2 mm
  • Øjenafstand: 16 mm
  • Nærfokus: 3 meter
  • Pupilafstand: 56–75 mm
  • Dimensioner: 175 x 135 mm
  • Vægt: 473 gram
  • Optik: HD-glas, BaK-4 prismer, fuld multicoating (FMC)
  • Vandtæt og dugfri (nitrogenfyldt, O-ringsforsegling)
  • Stativkompatibel (adapter medfølger ikke)
  • Garanti: Livsvarig VIP-garanti

Garanti

Vortex yder livsvarig VIP-garanti på Triumph HD-serien. VIP står for "Very Important Promise" og dækker reparation eller ombytning uanset årsag – også ved uheld og fejlbrug. Det er en af de stærkeste garantiordninger på markedet og giver god tryghed ved købet.

OFTE STILLEDE SPØRGSMÅL OM VORTEX TRIUMPH HD 12x50 - KLIK HER
 
Er Vortex Triumph HD 12x50 egnet til fuglekiggeri?

Det afhænger af, hvilken type fuglekiggeri du driver. Til stationær observation af rovfugle, vadefugle og større fugle på lange afstande fungerer kikkerten fint. Til aktiv fuglekiggeri i skov og krat, hvor man hurtigt skal finde og følge fugle i bevægelse, vil de fleste foretrække en 8x eller 10x kikkert med et bredere synsfelt. Synsfeltet på 91 meter pr. 1000 meter er snævrere end ved lavere forstørrelser, og det kræver lidt øvelse at arbejde med.

 
Hvad er forskellen på Vortex Triumph HD 12x50 og en 10x42 kikkert?

En 10x42 giver et bredere synsfelt og er lettere at holde stabilt håndholdt. En 12x50 bringer objekterne tættere på og indsamler mere lys takket være de større objektiver – det mærkes særligt i skumringen. Til dagsbrug i åbne landskaber og ved lange afstande er 12x50 et stærkt valg. Til allround brug og hurtig observation er 10x42 ofte mere praktisk.

 
Kan man bruge Vortex Triumph HD 12x50 med briller?

Ja. Kikkerten har twist-up øjestykker og en øjenafstand på 16 mm, som giver brillebrugere et fuldt synsfelt. Du drejer blot øjestykket ned til den ønskede position og observerer som normalt. 16 mm øjenafstand er passende til de fleste brillebrugere.

 
Er 12x forstørrelse svær at holde stille håndholdt?

Ved høje forstørrelser forstærkes selv små håndbevægelser i billedet. Triumph HD 12x50 vejer kun 473 gram, hvilket hjælper, men til længere observationssessioner anbefaler vi at støtte kikkerten mod en fast overflade eller bruge en stativadapter. Kikkerten er kompatibel med stativadapter, som dog ikke medfølger i kassen.

 
Hvad dækker Vortex VIP-garantien?

VIP-garantien er Vortex' livsvarige garanti og dækker reparation eller ombytning af kikkerten uanset årsag – også ved uheld, tab eller fejlbrug. Garantien gælder uden tidsbegrænsning og er en af de mest omfattende garantiordninger på markedet for optik.

 
Er Vortex Triumph HD 12x50 vandtæt?

Ja. Kikkerten er forsynet med O-ringsforsegling, som gør den vandtæt, og nitrogenfyldning, som forhindrer indvendig dugdannelse ved temperaturskift. Den kan bruges i regnvejr og fugtige forhold uden problemer.

 
Hvad koster fragt, og hvornår modtager jeg min kikkert?

Fragt til GLS pakkeshop er gratis ved køb over 399 kr. Ved køb under 399 kr. koster fragt til GLS pakkeshop 29 kr. Den forventede leveringstid fremgår direkte på produktsiden lige under prisen.

 
Hvad er jeres returret?

Hos Kikkert Shoppen har du 100 dages fuld returret på alle produkter. Hvis du fortryder dit køb, returnerer du blot kikkerten inden for 100 dage, og vi sørger for resten.

Specifikationer
SKU1039181
Garanti2 års garanti
Skriv din egen anmeldelse
Skriv en anmeldelseVortex Triumph HD 12x50
DERFOR HANDLER KUNDER HOS KIKKERT SHOPPEN
✓
100 dages fuld returret
Du har altid 100 dages returret
⌂
Dansk webshop
Showroom og butik i Ringsted
◎
30+ års erfaring
Specialister i kikkerter og optik
★
E-mærket
Din sikkerhed for en tryg handel

Det siger vores kunder

Vi siger det ikke selv – det gør vores kunder.

Søren Nancke

Virkelig god service. Det er rart at man kan få, i det her tilfælde en kikkert, i hånden og se hvad den kan. Og samtidig blevet forelagt andre for at se forskelle. Jeg gik defra med en helt anden kikkert, end mit førstevalg, men en klart bedre kikkert og ikke til den store prisændring. Det kan internettet ikke klare. 😀 👌

✔ Verificeret anmeldelse
Bent

Det kan virkelig betale sig at besøge showroomet og få kompetent vejledning. Super vejledning i at få den bedste oplevelse med kikkerten. Virkelig betjening der ved hvad de taler om.

✔ Verificeret anmeldelse
Anne-Mette Niemann

Mange tak for en super vejledning og hjælp ved køb af kikkert 👌 til Jonas. Vi er rigtig glade for vores køb og gi’r de varmeste anbefalinger til at besøge Kikkert Shoppens showroom og bliv guidet, hvis du er i tvivl om, hvad du skal vælge.

✔ Verificeret anmeldelse
Kim Jensen

God Kunde service. fremviste 7 forskellige modeller som blev individuelt indstillet efter fixpunkter i naturen. Som ikke kyndig kunde gik jeg derfra med en:Optrikon Explorer WA ED-R 10 x 42. har nu haft den med ud i naturen og den er super god. Anbefaler gerne at handle hos Jonas & Ole. kommer igen hvis jeg skal bruge andet.

✔ Verificeret anmeldelse
Steen Madsen

En god beskrivelse af de forskellige produkter gjorde at jeg kunne gøre mit valg, som jeg ikke har fortrudt. Og virkelig hurtig ekspedition!

✔ Verificeret anmeldelse
Benthe

Absolut høj service. Ringede fredag eftermiddag for at høre om de havde en bestemt kikkert på lager. Jeg skulle bruge kikkerten til en gave søndag. Selvom de havde været nede med dagens pakker, tilbød de at køre en ekstra tur og lørdag formiddag kunne jeg hente pakken i pakkeboksen. 1000 tak for rigtig god service. Jeg købte for øvrigt en vortex mono kikkert, så ser ud til at være super.

✔ Verificeret anmeldelse