Brug for hjælp ?
Ring til os på 70 60 55 01

Kowa BDII XD 10x42

3.799,00 kr.
Udsolgt | Kontakt os for leveringstid
SKU
1170468

⇒ To XD-linser med fluorit for knivskarp optik

⇒ Bredt synsfelt på 126 m ved 1000 m

⇒ Vandtæt magnesiumhus med KR-belægning

Gratis fragt Ved køb over 399,-
Hurtig levering Afsendes fra Danmark
Dansk webshop Lager og butik i Ringsted

Kowa BDII XD 10x42

Kowa BDII XD 10x42 er en seriøs håndkikkert til fuglekiggeri, jagt og naturobservation. Den er bygget op omkring Kowas egne XD-linser med fluorit, som leverer et billede med usædvanlig skarphed, høj kontrast og naturtro farver. Kombineret med et bredt synsfelt og et robust magnesiumhus er dette en kikkert, der er konstrueret til at holde og præstere under krævende forhold.

XD-optik med to fluoritlinser

Det der adskiller BDII XD fra mange andre kikkerter i klassen er brugen af to XD-linser i hvert optisk system. XD står for eXtra-low Dispersion, og linserne indeholder store mængder fluorit — et af de bedste materialer til optisk brug, når det gælder om at styre lysets brydning præcist.

I praksis betyder det, at kromatisk aberration — den farvefrandsning du kan se langs skarpe kanter i høj kontrast — er reduceret til et minimum. Billedet fremstår skarpt fra kant til kant med levende, naturtro farver. Det er en reel fordel ved fuglekiggeri, hvor præcis farvegengivelse kan gøre forskellen ved artsbestemmelse.

Kowas flerlags antirefleksbehandling (FMC), fasekorrigering (Phase Coating) og den særlige C3-belægning forbedrer lysgennemgangen yderligere. Dæmringstallet på 20,5 og en udgangspupil på 4,2 mm giver et lyst og klart billede også i svagt lys.

Bredt synsfelt — lettere at finde og følge

Med et synsfelt på 7,2° — svarende til 126 meter ved 1000 meters afstand — hører BDII XD 10x42 til de bredere kikkerter i 10x-klassen. Det er en klar fordel, når du skal finde en fugl i tæt vegetation eller følge et dyr i bevægelse. Et bredt synsfelt giver bedre overblik og gør observationen mere afslappet, selv ved 10x forstørrelse.

Vil du vide mere om forskellen på 8x og 10x kikkerter, kan du læse vores guide til 10x42 kikkerter.

Robust konstruktion til al slags vejr

Kikkerthuset er støbt i magnesiumlegering — et materiale der kombinerer lav vægt med høj styrke. Udvendigt er huset beklædt med gummi, der giver et sikkert greb og beskytter mod stød. Kikkerten er 100% vandtæt og nitrogenfyldt, så der ikke dannes kondens på de indvendige linser ved pludselige temperaturskift.

Kowas KR-belægning på de ydre linser afviser snavs og fingeraftryk, hvilket er en praktisk detalje i felten. Samlet set er dette en kikkert, der er bygget til at holde — og den bakkes op af 10 års garanti.

Ergonomi og brugervenlighed

Øjestykker af twist-up typen gør det enkelt at justere øjenafstanden, og brillebrugere kan nyde det fulde synsfelt uden besvær. Øjenrelieffet på 16,5 mm er komfortabelt ved længere observationssessioner. Dioptrijusteringen på højre okular (+/-4) kompenserer for eventuelle forskelle mellem dine øjne, og pupilafstanden kan justeres fra 57 til 76 mm. Der er stativgevind, hvis du ønsker at montere kikkerten på stativ til længere observationer.

Hvem passer Kowa BDII XD 10x42 til?

Denne kikkert henvender sig til fuglekiggere, jægere og naturentusiaster, der ønsker høj optisk kvalitet i en robust og feltegnet konstruktion. 10x forstørrelse giver masser af detalje på afstand, og det brede synsfelt gør den mere håndterbar end mange andre 10x-modeller. Den er ikke den letteste i klassen med sine 645 gram, men til gengæld er den bygget til at holde i mange år.

Kigger du efter en fuglekikkert med høj optisk kvalitet, eller vil du sammenligne med andre modeller, kan du se hele udvalget af Kowa kikkerter hos os.

Tekniske specifikationer

  • Forstørrelse: 10x
  • Objektivdiameter: 42 mm
  • Synsfelt: 7,2° / 126 m ved 1000 m
  • Tilsyneladende synsfelt: 72°
  • Udgangspupil: 4,2 mm
  • Dæmringstal: 20,5
  • Nærgrænse: 1,8 m
  • Øjenrelief: 16,5 mm
  • Dioptrijustering: +/-4
  • Pupilafstand: 57–76 mm
  • Glastype: XD (eXtra-low Dispersion med fluorit)
  • Prismatype: Roof
  • Optisk belægning: Phase Coating, KR Coating, FMC, C3
  • Øjestykker: Twist-up
  • Stativadapter: Ja
  • Hus: Magnesiumlegering med gummibeklædning
  • Vandtæt: Ja (100%)
  • Nitrogenfyldt: Ja
  • Vægt: 645 g
  • Dimensioner (D x B x H): 128 x 139 x 52,5 mm
  • Garanti: 10 år
OFTE STILLEDE SPØRGSMÅL OM KOWA BDII XD 10x42 - KLIK HER
 
Hvad er forskellen på Kowa BDII XD og den almindelige Kowa BDII?

Den afgørende forskel er XD-linserne. BDII XD er udstyret med to XD-linser (eXtra-low Dispersion) med et højt indhold af fluorit i hvert optisk system. Det giver markant bedre kontrol over kromatisk aberration sammenlignet med standard ED-glas, og resulterer i skarpere billeder med mere naturtro farver og højere kontrast — særligt synligt i svagt lys og ved høj kontrast i naturen.

 
Er Kowa BDII XD 10x42 egnet til fuglekiggeri?

Ja, det er en af de stærkeste sider ved denne kikkert. Det brede synsfelt på 126 meter ved 1000 meter gør det lettere at finde og følge fugle i bevægelse, og XD-linsernes præcise farvegengivelse er en reel fordel ved artsbestemmelse. Kombinationen af 10x forstørrelse og bredt synsfelt er sjælden i denne klasse og gør den velegnet til både åbne landskaber og tæt vegetation. Se vores udvalg af fuglekikkerter for sammenligning.

 
Kan jeg bruge Kowa BDII XD 10x42 med briller?

Ja. Kikkerten er udstyret med twist-up øjestykker, som nemt justeres til brillebrugere, så du stadig oplever det fulde synsfelt. Øjenrelieffet på 16,5 mm er komfortabelt ved brug med briller. Dioptrijusteringen på højre okular (+/-4) giver desuden mulighed for at kompensere for eventuelle forskelle mellem dine øjne.

 
Er Kowa BDII XD 10x42 vandtæt og egnet til brug i dårligt vejr?

Ja, kikkerten er 100% vandtæt og nitrogenfyldt indvendigt. Nitrogengassen forhindrer kondens på de indvendige linser ved pludselige temperaturskift — fx når du går fra en kold bil ud i fugtig luft. KR-belægningen på de ydre linser afviser snavs og fingeraftryk. Det gør den velegnet til brug i regn, tåge og andre krævende vejrforhold.

 
Er 10x forstørrelse det rigtige valg, eller skal jeg vælge 8x?

Det afhænger af, hvad du primært bruger kikkerten til. 10x giver mere detalje på afstand og er populær til fuglekiggeri i åbne landskaber, kystobservation og jagt. 8x giver et roligere billede ved håndbrug og et typisk større synsfelt. Kowa BDII XD 10x42 kompenserer delvist for 10x-forstørelsens livlighed med sit usædvanligt brede synsfelt, som gør det lettere at holde objektet i billedet. Læs mere om valget i vores guide til 10x42 kikkerter.

 
Hvad vejer Kowa BDII XD 10x42, og er den god til længere ture?

Kikkerten vejer 645 gram. Magnesiumhuset holder vægten nede i forhold til konstruktionens robusthed, men det er ikke en ultralet kikkert. Til gengæld er ergonomien gennemtænkt med et godt greb og komfortable øjestykker, der gør den behagelig ved længere observationssessioner. Til dagture og feltbrug er vægten fuldt acceptabel for de fleste brugere.

 
Hvad koster fragt, og hvornår modtager jeg min ordre?

Ved køb over 399,- er fragt til GLS pakkeshop gratis. Ved køb under 399,- koster fragt til GLS pakkeshop 29,-. Den forventede leveringstid fremgår direkte på produktsiden lige under prisen.

 
Hvad er jeres returret på Kowa BDII XD 10x42?

Vi tilbyder 100 dages fuld returret på alle varer, herunder Kowa BDII XD 10x42. Du kan trygt prøve kikkerten og returnere den inden for 100 dage, hvis den ikke lever op til dine forventninger.

Specifikationer
SKU1170468
Forstørrelse10x
Frontlinsediameter42mm
PrismerBaK4 Prismer
CoatingFMC - Fuld Multicoatet
Øjenafstand16,5mm
Pupilafstand (mm)57 - 76 mm
Nærmeste fokus1,8 meter
Synsfelt på 1000m126 meter
Udgangspupil4,2 mm
Vægt645 gram
Dimensioner139x128x52.5mm
Garanti10 års garanti
Medfølgende tilbehørEtui, bærerem og beskyttelsesdæksler
Link til producentKOWA BDII42-10XD
Skriv din egen anmeldelse
Skriv en anmeldelseKowa BDII XD 10x42
DERFOR HANDLER KUNDER HOS KIKKERT SHOPPEN
100 dages fuld returret
Du har altid 100 dages returret
Dansk webshop
Showroom og butik i Ringsted
30+ års erfaring
Specialister i kikkerter og optik
E-mærket
Din sikkerhed for en tryg handel

Det siger vores kunder

Vi siger det ikke selv – det gør vores kunder.

Søren Nancke

Virkelig god service. Det er rart at man kan få, i det her tilfælde en kikkert, i hånden og se hvad den kan. Og samtidig blevet forelagt andre for at se forskelle. Jeg gik defra med en helt anden kikkert, end mit førstevalg, men en klart bedre kikkert og ikke til den store prisændring. Det kan internettet ikke klare. 😀 👌

✔ Verificeret anmeldelse
Bent

Det kan virkelig betale sig at besøge showroomet og få kompetent vejledning. Super vejledning i at få den bedste oplevelse med kikkerten. Virkelig betjening der ved hvad de taler om.

✔ Verificeret anmeldelse
Anne-Mette Niemann

Mange tak for en super vejledning og hjælp ved køb af kikkert 👌 til Jonas. Vi er rigtig glade for vores køb og gi’r de varmeste anbefalinger til at besøge Kikkert Shoppens showroom og bliv guidet, hvis du er i tvivl om, hvad du skal vælge.

✔ Verificeret anmeldelse
Kim Jensen

God Kunde service. fremviste 7 forskellige modeller som blev individuelt indstillet efter fixpunkter i naturen. Som ikke kyndig kunde gik jeg derfra med en:Optrikon Explorer WA ED-R 10 x 42. har nu haft den med ud i naturen og den er super god. Anbefaler gerne at handle hos Jonas & Ole. kommer igen hvis jeg skal bruge andet.

✔ Verificeret anmeldelse
Steen Madsen

En god beskrivelse af de forskellige produkter gjorde at jeg kunne gøre mit valg, som jeg ikke har fortrudt. Og virkelig hurtig ekspedition!

✔ Verificeret anmeldelse
Benthe

Absolut høj service. Ringede fredag eftermiddag for at høre om de havde en bestemt kikkert på lager. Jeg skulle bruge kikkerten til en gave søndag. Selvom de havde været nede med dagens pakker, tilbød de at køre en ekstra tur og lørdag formiddag kunne jeg hente pakken i pakkeboksen. 1000 tak for rigtig god service. Jeg købte for øvrigt en vortex mono kikkert, så ser ud til at være super.

✔ Verificeret anmeldelse