Brug for hjælp ?
Ring til os på 70 60 55 01

Viewmaster ED 20-60x80

Bedømmelse:
100% of 100
4.599,00 kr.
På lager | 1-3 hverdage
SKU
1047955

⇒ ED-linser og BaK-4 prismer for skarp billedgengivelse

⇒ 20-60x zoom med 80mm frontlinse til lange afstande

⇒ Vandtæt, nitrogenfyldt og klar til alle vejrforhold

Gratis fragt Ved køb over 399,-
Hurtig levering Afsendes fra Danmark
Dansk webshop Lager og butik i Ringsted

Focus Viewmaster ED 20-60x80 – Udsigtskikkert med ED-optik og stor lysstyrke

Viewmaster ED 20-60x80 fra Focus Sport Optics er en gennemarbejdet udsigtskikkert til fuglekiggeri, naturobservationer og havkiggeri. Med en 80mm frontlinse, ED-glas og BaK-4 prismer leverer den et klart og kontrastfuldt billede – selv ved høj forstørrelse. Kikkerten er vandtæt, nitrogenfyldt og vejer 1.400 gram. Den leveres med stay-on etui og er klar til brug i felten fra dag ét.

ED-linser og BaK-4 prismer – hvad betyder det i praksis?

ED-glas (Extra-low Dispersion) er ikke bare et buzzword. Det er en reel optisk forbedring, der reducerer kromatisk aberration – den farvefrynsning der opstår langs kanter og konturer, særligt ved høj forstørrelse. Resultatet er et skarpere og mere naturtro billede med bedre farvegengivelse og højere kontrast. Det mærkes tydeligt, når du zoomer op til 60x og stadig ser en fugl skarpt mod en lys himmel.

BaK-4 prismerne er fremstillet af optisk glas af høj kvalitet og betragtes som den bedste porro-prismetype. De sikrer en jævn og klar lysgennemgang i hele synsfeltet – uden de mørke kanter i billedets periferi, som man kan opleve med billigere prismer.

Optikken er fuldt multicoated (FMC), hvilket betyder at alle luftglas-flader er behandlet med antirefleksbelægning. Det giver mere lys til øjet og et lysere billede – særligt mærkbart i skumringen, hvor en 80mm frontlinse i forvejen samler betydeligt mere lys end en 60mm model.

Zoom fra 20x til 60x – og hvornår bruger du hvad?

Zoom-funktionen fra 20x til 60x giver stor fleksibilitet. Ved 20x får du et bredt synsfelt på 42 meter ved 1.000 meters afstand, hvilket gør det nemt at finde og følge fugle eller dyr i bevægelse. Zoomer du op til 60x, indsnævres synsfeltet til 19 meter ved 1.000 meter, men til gengæld kan du studere detaljer på meget lange afstande – fjerdragt, ringmærker, skibsnavne eller terræn.

En tommelfingerregel: brug lav forstørrelse til at finde motivet, og zoom derefter ind for detaljer. Det kræver dog et stabilt stativ ved høj forstørrelse – ved 60x forstørres selv den mindste bevægelse markant.

Dobbelt fokuseringsmekanisme og nærfokus på 5,5 meter

Viewmaster ED er udstyret med dobbelt fokuseringsmekanisme, som giver mulighed for både hurtig grovfokusering og præcis finjustering. Det er en reel fordel i felten, hvor et dyr kan dukke op pludseligt og forsvinde igen. Nærfokusafstanden er 5,5 meter, hvilket åbner for observation af sommerfugle, insekter og planter på kort afstand – noget mange udsigtskikkerter ikke formår.

Vandtæt og nitrogenfyldt til brug i alle vejrforhold

Kikkerthuset er 100% vandtæt og fyldt med nitrogengas. Nitrogenet fortrænger fugtighed inde i kikkerten, så der aldrig dannes kondens på de indre linser – heller ikke ved store temperaturskift, som når du går fra en kold bil ud i fugtig morgenluft. Det er en egenskab der gør en reel forskel på en regnfuld dag ved kysten eller i skoven.

Twist-up øjestykke og stativgevind

Øjestykket er af typen twist-up med en øjeafstand på 18-20mm. Det betyder at kikkerten fungerer godt både med og uden briller – brillebærere lader øjestykket være nede, mens man uden briller twister det op for optimal øjeafstand. Kikkerten har stativgevind, så den kan monteres direkte på et fotostativ eller et dedikeret kikkertsstativ – en klar fordel ved længere observationssessioner ved høj forstørrelse.

Digiscoping med smartphone

Viewmaster ED 20-60x80 egner sig til digiscoping. Med en mobilholder til kikkert kan du montere din smartphone på øjestykket og fotografere eller filme det du ser. Telefonen fungerer samtidig som skærm, så flere kan følge med på samme tid – praktisk til undervisning eller ved fælles observationer.

Hvem passer Viewmaster ED 20-60x80 til?

Denne spotting scope er et solidt valg til fuglekiggere og naturinteresserede, der ønsker mere end en håndkikkert kan tilbyde. Den store frontlinse og ED-optikken giver et klart billede selv i dårligt lys, og zoom-funktionen giver fleksibilitet til mange situationer. Vægten på 1.400 gram og dimensionerne 400x96x165mm gør den til en kikkert, der primært bruges fra et fast punkt – ved kysten, i skjulet eller fra bilen – snarere end som en letvægtskikkert til vandreture.

Ønsker du en kompakt og let udsigtskikkert til transport, bør du overveje en mindre model. Vil du derimod have maksimal lysstyrke, ED-optik og stor fleksibilitet i forstørrelsen, er Viewmaster ED 20-60x80 et stærkt valg i sin prisklasse. Se hele vores udvalg af udsigtskikkerter hvis du er i tvivl om hvilken model der passer bedst til dig.

Tekniske specifikationer

  • Forstørrelse: 20-60x
  • Frontlinse: 80mm
  • Glastype: ED (Extra-low Dispersion)
  • Prismer: Porro BaK-4
  • Optisk belægning: FMC (Fuldt multicoated)
  • Synsfelt ved 1.000m: 42m (20x) – 19m (60x)
  • Synsfelt i grader: 2,1° – 1,1°
  • Udgangspupil: 4 – 1,33mm
  • Øjeafstand: 20 – 18mm
  • Nærfokus: 5,5m
  • Dæmringstal: 40
  • Øjestykke: Twist-up gummiøjestykker
  • Stativgevind: Ja
  • Vandtæt: Ja
  • Nitrogenfyldt: Ja
  • Vægt: 1.400g
  • Dimensioner (DxBxH): 400x96x165mm
  • Garanti: 10 år
  • Medfølger: Stay-on etui og beskyttelsesdæksler
OFTE STILLEDE SPØRGSMÅL OM FOCUS VIEWMASTER ED 20-60x80 - KLIK HER
 
Hvad er forskellen på ED-linser og almindelige glaslinser i en udsigtskikkert?

ED-linser (Extra-low Dispersion) reducerer kromatisk aberration – den farvefrynsning der opstår langs kanter og konturer, særligt ved høj forstørrelse. Med ED-glas får du skarpere billeder, bedre farvegengivelse og højere kontrast. Det er en reel forskel, som du tydeligt mærker, når du zoomer op til 60x og stadig ser et skarpt og naturtro billede.

 
Er Viewmaster ED 20-60x80 egnet til fuglekiggeri?

Ja, den er et stærkt valg til fuglekiggeri. Den store 80mm frontlinse samler masser af lys, og ED-linserne giver skarp og kontrastrig billedgengivelse. Synsfeltet på 42 meter ved 1.000 meters afstand (ved 20x) gør det nemt at finde og følge fugle, og du kan zoome ind til 60x for at studere detaljer som fjerdragt og ringmærker.

 
Kan jeg tage billeder med min smartphone gennem kikkerten?

Ja. Med en mobilholder til kikkert kan du montere din smartphone på øjestykket og fotografere eller filme det du ser. Telefonen fungerer samtidig som skærm, så flere kan følge med på samme tid. Mobilholderen købes separat.

 
Er Viewmaster ED 20-60x80 vandtæt og kan den bruges i regnvejr?

Ja, kikkerten er 100% vandtæt og kikkerthuset er fyldt med nitrogengas. Det betyder at der aldrig dannes kondens på de indre linser – heller ikke ved store temperaturskift. Den er fuldt anvendelig i regnvejr og fugtige forhold.

 
Hvad medfølger ved køb af Viewmaster ED 20-60x80?

Kikkerten leveres med et praktisk stay-on etui, der beskytter den under brug og ved transport, samt beskyttelsesdæksler til linser og øjestykke. Kikkerten er klar til brug fra kassen.

 
Skal jeg bruge stativ til Viewmaster ED 20-60x80?

Ved høj forstørrelse – særligt fra 40x og opefter – anbefales et stativ kraftigt. Kikkerten vejer 1.400 gram og forstørrer selv den mindste bevægelse markant ved 60x. Den har stativgevind, så den kan monteres direkte på et fotostativ eller et dedikeret kikkertsstativ. Ved lavere forstørrelse kan den holdes i hånden kortvarigt, men for komfortable observationer er et stativ en klar fordel.

 
Hvad koster fragt, og hvornår modtager jeg min ordre?

Ved køb over 399,- er fragt til GLS pakkeshop gratis. Ved køb under 399,- koster fragt til GLS pakkeshop 29,-. Den forventede leveringstid fremgår direkte på produktsiden lige under prisen.

 
Hvad er jeres returpolitik?

Vi tilbyder 100 dages fuld returret på alle varer. Hvis du fortryder dit køb, kan du returnere kikkerten inden for 100 dage fra modtagelsesdatoen – ingen spørgsmål stillet.

Specifikationer
SKU1047955
Forstørrelse20-60x
Frontlinsediameter80mm
PrismerBaK4 Prismer
CoatingFMC - Fuld Multicoatet
Øjenafstand20 - 18 mm
Nærmeste fokus5,5 meter
Synsfelt på 1000m42 - 66 meter
Udgangspupil4 - 1,33 mm
Vægt1400 gram
Dimensioner400 x 96 x 165 mm
Garanti5 års garanti
Medfølgende tilbehørStay-on taske - Beskyttelsesdæksler - Mikrofiberklud
Link til producent
Skriv din egen anmeldelse
Skriv en anmeldelseViewmaster ED 20-60x80
DERFOR HANDLER KUNDER HOS KIKKERT SHOPPEN
100 dages fuld returret
Du har altid 100 dages returret
Dansk webshop
Showroom og butik i Ringsted
30+ års erfaring
Specialister i kikkerter og optik
E-mærket
Din sikkerhed for en tryg handel

Det siger vores kunder

Vi siger det ikke selv – det gør vores kunder.

Søren Nancke

Virkelig god service. Det er rart at man kan få, i det her tilfælde en kikkert, i hånden og se hvad den kan. Og samtidig blevet forelagt andre for at se forskelle. Jeg gik defra med en helt anden kikkert, end mit førstevalg, men en klart bedre kikkert og ikke til den store prisændring. Det kan internettet ikke klare. 😀 👌

✔ Verificeret anmeldelse
Bent

Det kan virkelig betale sig at besøge showroomet og få kompetent vejledning. Super vejledning i at få den bedste oplevelse med kikkerten. Virkelig betjening der ved hvad de taler om.

✔ Verificeret anmeldelse
Anne-Mette Niemann

Mange tak for en super vejledning og hjælp ved køb af kikkert 👌 til Jonas. Vi er rigtig glade for vores køb og gi’r de varmeste anbefalinger til at besøge Kikkert Shoppens showroom og bliv guidet, hvis du er i tvivl om, hvad du skal vælge.

✔ Verificeret anmeldelse
Kim Jensen

God Kunde service. fremviste 7 forskellige modeller som blev individuelt indstillet efter fixpunkter i naturen. Som ikke kyndig kunde gik jeg derfra med en:Optrikon Explorer WA ED-R 10 x 42. har nu haft den med ud i naturen og den er super god. Anbefaler gerne at handle hos Jonas & Ole. kommer igen hvis jeg skal bruge andet.

✔ Verificeret anmeldelse
Steen Madsen

En god beskrivelse af de forskellige produkter gjorde at jeg kunne gøre mit valg, som jeg ikke har fortrudt. Og virkelig hurtig ekspedition!

✔ Verificeret anmeldelse
Benthe

Absolut høj service. Ringede fredag eftermiddag for at høre om de havde en bestemt kikkert på lager. Jeg skulle bruge kikkerten til en gave søndag. Selvom de havde været nede med dagens pakker, tilbød de at køre en ekstra tur og lørdag formiddag kunne jeg hente pakken i pakkeboksen. 1000 tak for rigtig god service. Jeg købte for øvrigt en vortex mono kikkert, så ser ud til at være super.

✔ Verificeret anmeldelse